Opłata mocową – co to jest?

Każdy z nas na pewno zwróci uwagę na wysokość rachunku za energię elektryczną. Ostatnich czasach ceny prądu znacznie wzrastają, jednak dziś chcielibyśmy skupić się nie na samym wzroście cen, lecz na element jakim jest opłata mocowa.

Jest to jedna ze składowych naszego rachunku i ma ona za zadanie zapewnić bezpieczeństwo energetyczne. Chroni ona nas w okresach, w których dochodzi do znacznego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną na danym terenie. Fabryki produkujące energię elektryczną Nie zawsze są w stanie zaspokoić potrzeby społeczeństwa. Wyjątkowy opisanych wyżej sytuacjach muszą one korzystać z innych zasobów. Właśnie z tego powodu musimy liczyć się ze wzrostem naszych rachunków. Pozwala to na utrzymanie odpowiednich rezerwy energii przez elektrownie Węglowe.

Koszty opłaty Mocowej różnią się w zależności od zużycia prądu w gospodarstwie domowym. Ceny te wahają się między 2,30 zł a 12,87 zł brutto. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż posiadanie instalacji fotowoltaicznej lub Elektrowni wiatrowej na terenie nieruchomości pozwala na obniżenie opłaty Mocowej. Wysokość kosztów tej opłaty zmienia się zależności od roku, dokładną cenę poznajemy do 30 września każdego roku gdzie ogłaszane zostają stawki opłaty Mocowej na kolejny rok kalendarzowy. Dodatkowo wskazywane są również godzinę szczytowego zapotrzebowania, czyli czas gdy największa ilość osób elektryczną.

Warto zwrócić uwagę, na fakt że mamy możliwość zmniejszenia opłat za energię elektryczną poprzez wprowadzenie do zdrowych nawyków naszego życia. Przykładem tego jest częstsze wyłączanie prądu gdy wychodzimy z domu, gaszenie świateł gdy jest to niepotrzebne, a także nie pozostawianie sprzęt elektryczny na funkcji czuwania. Jest to kilka działań, które nie wymagają od nas dużego zaangażowania, a pozwalają zmniejszyć ilość zużywanego prądu. Wpłynie to pozytywnie zarówno na grubość naszego portfela, jak i nasze środowisko. Zastanów się co ty możesz zrobić ze swojej planety, aby zmniejszyć ilość zużywanej energii.